Hoppa till huvudinnehållet
Till KTH:s startsida

ME2622 Innovativa affärsmodeller 7,5 hp

Affärsmodellinnovation är i centrum för värdeskapandet. Kursen har ett teoretiskt och praktiskt tillvägagångssätt för att förstå, bygga och använda innovativa affärsmodeller. Kursen erbjuder möjligheter att utveckla unika färdigheter som har hjälpt många ledande entreprenörer och företag.

Information per kursomgång

Välj termin och kursomgång för att se aktuell information och mer om kursen, såsom kursplan, studieperiod och anmälningsinformation.

Termin

Information för HT 2025 Start 2025-10-27 programstuderande

Studielokalisering

KTH Campus

Varaktighet
2025-10-27 - 2026-01-12
Perioder
P2 (7,5 hp)
Studietakt

50%

Anmälningskod

51114

Undervisningsform

Normal Dagtid

Undervisningsspråk

Engelska

Kurs-PM
Kurs-PM är inte publicerat
Antal platser

Min: 10

Målgrupp

Endast för studenter antagna till TTBEM programmet

Ej för utbytesstudenter

Planerade schemamoduler
[object Object]
Schema
Schema är inte publicerat

Kontakt

Examinator
Ingen information tillagd
Kursansvarig
Ingen information tillagd
Lärare
Ingen information tillagd

Kursplan som PDF

Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.

Kursplan ME2622 (HT 2023–)
Rubriker med innehåll från kursplan ME2622 (HT 2023–) är markerade med en asterisk ( )

Innehåll och lärandemål

Kursinnehåll

Innovativa affärsmodeller blir allt viktigare när företag och andra organisationer utvecklar nya värdeerbjudande och nya processer för värdeskapandet. Många framgångsrika företag och sociala projekt bygger på att de har introducerat nya och innovativa affärsmodeller. I denna kurs används både ett teoretiskt och praktiskt förhållningssätt för att beskriva, utveckla och analysera affärsmodeller. Det inkluderar att bryta ner en affärsmodell i dess grundläggande byggstenar, analysera affärsmodeller som används idag, utveckla en affärsmodell för en ny satsning och testa några av dess komponenter. Kursen erbjuder möjligheter att utveckla unika färdigheter som har hjälpt många ledande entreprenörer och företag. Kursen erbjuder en blandning av undervisningsformer, exempelvis föreläsningar, seminarier, casediskussioner, workshops och gästföreläsningar. Kursen behandlar flera viktiga områden, inklusive:

-  allmänna principer för utveckling av affärsmodeller,

-  digitaliseringens påverkan på affärsmodellutveckling,

-  den växande betydelsen av cirkulära och hållbara affärsmodeller,

-  den växande betydelsen av sociala affärsmodeller,

-  hur nya affärsmodeller och digitalisering förändrar fintech-området.

Lärandemål

Efter godkänd kurs ska studenten kunna:

1. Beskriva och analysera utmaningarna med att skapa nya och innovativa affärsmodeller.

2.  Skapa, kritiskt bedöma och presentera en affärsmodell för en ny och innovativ affärsidé.

3.  Förklara och diskutera betydelsen av socialt hållbara affärsmodeller för värdeskapande och framgångsrikt nyföretagande.

4.  Förklara och motivera betydelsen av cirkulära och hållbara affärsmodeller för värdeskapande och framgångsrikt nyföretagande.

5.  Analysera och kritiskt bedöma hur teknikförändringar och andra förändringar i samhället och bland användare skapar förutsättningar för nya affärsmodeller.

Kurslitteratur och förberedelser

Särskild behörighet

Uppnått kraven för kandidatexamen

Kurslitteratur

Du hittar information om kurslitteratur antingen i kursomgångens kurs-PM eller i kursomgångens kursrum i Canvas.

Examination och slutförande

När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.

Betygsskala

A, B, C, D, E, FX, F

Examination

  • PRO2 - Projekt, individuellt, 4,5 hp, betygsskala: A, B, C, D, E, FX, F
  • SEM2 - Seminarier, grupp, 3,0 hp, betygsskala: A, B, C, D, E, FX, F

Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.

Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.

PRO1 och PRO2 har krav på obligatoriskt deltagande.

Examinator

Etiskt förhållningssätt

  • Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
  • Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
  • Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.

Ytterligare information

Kursrum i Canvas

Registrerade studenter hittar information för genomförande av kursen i kursrummet i Canvas. En länk till kursrummet finns under fliken Studier i Personliga menyn vid kursstart.

Ges av

Huvudområde

Industriell ekonomi

Utbildningsnivå

Avancerad nivå

Övrig information

Överlappande kurs

ME2615 och ME2815, överlappande