Litteraturkursen ger en omfattande översikt över hur vi bygger våra städer och grannskap, på makro-, meso- och mikronivå. Genom denna översikt ger kursen svar på frågor både om hur vi påverkar och påverkas av vår miljö, och hur delarna av det vi gör – från produkter, byggnader och städer – är sammankopplade, och varför designers och planerare måste ta hänsyn till dessa samband. Kvaliteten och beboeligheten i den urbana miljön i våra städer, bygder och grannskap är den avgörande faktorn i samhällenas sociala, kulturella, ekonomiska och miljömässiga prestationer och medborgarnas livskvalitet. Kursen tar genom omfattande litteraturläsning, specialseminarier och gästföreläsare upp frågor som: ”På vilket sätt är städer något som bara händer, och på vilket sätt är städer något vi gör tillsammans, med mer eller mindre skicklighet och syfte?” ”Hur kan vi förstå städernas geometri och hur deras former kan – eller inte kan – vara kopplade till deras sociala organisation, politik och kvalitativa kopplingar mellan den urbana formen och innehållet, och kan vi tillåta oss själva lyxen att inte undersöka dessa frågor på djupet?” Det som framgångsrika byar och städer har gemensamt är att de är attraktiva ställen där medborgarna möter främlingar och vice versa. Kursen tar upp de framväxande teorierna och metoderna inom urban design sedan 1960, med fokus på aktuella projekt och debatter. Utöver att diskutera litteraturen från de senaste 50 åren studerar vi ett antal metoder och projekt från olika platser i världen. Fokus ligger på samspelet mellan den byggda miljön och det mänskliga beteendet och dess spridningseffekt på de psykologiska, sociala, funktionella, kulturella och ekonomiska aspekterna av det vardagliga livet i städerna. Vi tittar även närmare på hur arkitektur, urban design, stadsplanering och landskapsarkitektur är discipliner som formar och utgör den byggda miljön och påverkar samhällslivet och det sociala samspelet.
FAG3176 Litteraturkurs i bebyggelseanalys 7,5 hp

Information per kursomgång
Kursomgångar saknas för aktuella eller kommande terminer.
Kursplan som PDF
Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.
Kursplan FAG3176 (HT 2019–)Innehåll och lärandemål
Kursinnehåll
Lärandemål
delta i en kritisk undersökning av den urbana designens och stadsplaneringens koncept och metoder
presentera studenterna för de huvudsakliga teorierna och litteraturkorpusen inom den byggda miljön
Få rundläggande färdighetsövning i att skriva en analytisk litteratugenomgång
Kunna uppskatta både processen och produkten av utformningen av den byggda miljön
Betona planerares behov att lära sig design , och designers behov att lära sig planering
Kurslitteratur och förberedelser
Särskild behörighet
Kurslitteratur
Roger Trancik, Finding Lost Space Van Nostrand: New York, 1986
Great Streets by Allan B. Jacobs (1995) MIT PRESS: Cambridge
The Death and Life of Great American Cities by Jane Jacobs (1961) Vintage; Reissue edition
The Built Environment A Collaborative Inquiry into Design and Planning by Wendy R McClure, Tom J Bartuska, Gerald L Young, John Wiley & Sons Ltd 2007, New York
Good City Form by Kevin Lynch (1995), MIT PRESS: Cambridge
How to Study Public Life, Jan Gehl and Birgitte Svarre - Island Press, Washington D.C. 2013
The Essential William Whyte by William Hollingsworth Whyte (2000) Fordham University Press
The Planning Game: Lessons from Great Cities by Alexander Garvin, W. W. Norton & Company, 2013
Cities and Design (Routledge Critical Introductions to Urbanism and the City) by Paul Knox, Routledge: London 2010
Bacon, Edmund. 1974. The Design of Cities. New York: Penguin Books.
Examination och slutförande
När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.
Betygsskala
Examination
- LIT1 - Litteraturuppgift, 7,5 hp, betygsskala: P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
Examinator
Etiskt förhållningssätt
- Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
- Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
- Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.
Ytterligare information
Kursrum i Canvas
Ges av
Huvudområde
Utbildningsnivå
Övrig information
Kursen ersätter kurs F1N5452