Hoppa till huvudinnehållet
Till KTH:s startsida

Behörighet och urval

Senast ändrad: 27 januari 2025
Godkänd: 27 januari 2025

För antagning till programmet krävs uppfyllande av grundläggande behörighet, samt följande krav på särskild behörighet:

Grundläggande matematikkurser inom analys i en och flera variabler, linjär algebra, numerisk analys, sannolikhetslära samt reglerteknik.

Grundläggande elektrotekniska kurser inom trefaskretsar och/eller elektriska maskiner, teoretisk elektroteknik och elsystem.

Antalet platser inom utbildningsprogrammet är begränsat. Urvalsprocessen är baserad på följande kriterier:

Studieresultat (betyg och engelska), motivation för studierna (motivationsbrev, referenser, arbetslivserfarenhet, artiklar) och tidigare utbildning. Tidigare utbildning bedöms på den kvalitet som den tidigare utbildningen anses ha i de ämnen som är relevanta för sökt utbildning. För att bedöma detta används UKÄ:s kvalitetsgranskning för svenska lärosäten. För utländska lärosäten används universitetsrankning och samarbete med KTH. Meritvärderingen görs i skala 1-75.

För civilingenjörsstudenter vid KTH med platsgaranti (mappning) på detta program motsvaras programmets särskilda behörighetskrav av nedanstående kurser inom respektive civilingenjörsprogram. Kurskoderna avser antagningsår 2021 på civilingenjörsprogrammet och kan variera för andra antagningsår.

Civilingenjörsutbildning i elektroteknik (CELTE)

Obligatoriska kurser:

  • SF1625 Envariabelanalys
  • SF1626 Flervariabelanalys
  • SF1624 Algebra och geometri
  • SF1920 Sannolikhetsteori och statistik
  • EL1020 Reglerteknik, allmän kurs
  • EJ1200 Eleffektsystem

Villkorligt valfria kurser:

  • SF1546 Numeriska metoder, grundkurs

Civilingenjörsutbildning i energi och miljö (CENMI)

Obligatoriska kurser:

  • SF1625 Envariabelanalys
  • SF1626 Flervariabelanalys
  • SF1624 Algebra och geometri
  • SF1917 Sannolikhetsteori och statistik
  • SF1519 Numeriska metoder och grundläggande programmering

Villkorligt valfria:

  • EL1020 Reglerteknik, allmän kurs
  • EJ1200 Eleffektsystem