Det har debatterats om marknadsföring av service skiljer sig från eller är ungefär samma sak som marknadsföring av varor. Det finns de som håller fast vid att tjänstemarknadsföringär annorlunda och svårare eftersom service har vissa drag som varor inte har. Andra menar att kunder i grunden inte köper varor eller tjänster utan försöker lösa sina problem och fylla sina behov, vilket medför att debatten är meningslös för marknadsförare. Kursen utgår från att båda argumenten har värdefulla poänger och att man kan lära sig mycket inom strategisk marknadsföring genom att förstå båda synsätten. Den ger också en djupare förståelse för service genom att se upplevelser som den nya ekonomiska genren och utforskar några aspekter av hur man marknadsför upplevelser.
FME3530 Tjänstemarknadsföring 7,5 hp

Information per kursomgång
Kursomgångar saknas för aktuella eller kommande terminer.
Kursplan som PDF
Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.
Kursplan FME3530 (VT 2019–)Rubriker med innehåll från kursplan FME3530 (VT 2019–) är markerade med en asterisk ( )
Innehåll och lärandemål
Kursinnehåll
Lärandemål
Efter avslutad kurs ska studenten:
- ha bemästrat minst tre klassiska artiklar från litteratur inom tjänstemarknadsföring och grundligt gått igenom ett antal andra.
- ha lärt sig och använt några av de grundläggande aspekterna när det gäller att lära ut fallstudier inom tjänstemarknadsföringså att färdigheterna kan utvecklas och övas.
- ha påbörjat en publicerbar artikel om en aspekt av tjänstemarknadsföring.
Kurslitteratur och förberedelser
Särskild behörighet
Doktorander
Rekommenderade förkunskaper
Doktorand som fått godkänt på kursen Quantitative Method, FME3518.
Kurslitteratur
Du hittar information om kurslitteratur antingen i kursomgångens kurs-PM eller i kursomgångens kursrum i Canvas.
Examination och slutförande
När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.
Betygsskala
P, F
Examination
- INL1 - Inlämningsuppgift, 7,5 hp, betygsskala: P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
Examinator
Etiskt förhållningssätt
- Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
- Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
- Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.
Ytterligare information
Kursrum i Canvas
Registrerade studenter hittar information för genomförande av kursen i kursrummet i Canvas. En länk till kursrummet finns under fliken Studier i Personliga menyn vid kursstart.
Ges av
Huvudområde
Denna kurs tillhör inget huvudområde.
Utbildningsnivå
Forskarnivå
Övrig information
Kursen ges på engelska.