Kalender
Logga in till din kurswebb
Du är inte inloggad på KTH så innehållet är inte anpassat efter dina val.
Ändra tidsperiod eller vy
Vecka 3 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Tis 19 jan 10:00-12:00 | Lecture 1 : Course Introduction | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Ons 20 jan 10:00-12:00 | Lecture 2 : Assembly Languages | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Tors 21 jan 10:00-12:00 | Lecture 3 : Machine Languages | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Tors 21 jan 13:00-15:00 | Exercise 1: Assembly and Machine Languages | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Fredrik and Saranya |
||
Tors 21 jan 15:00-17:00 | Exercise 1: Assembly and Machine Languages | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Minjia and Johan E |
||
Fre 22 jan 10:00-12:00 | Lecture 4 : The C Programming Language Continued | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Vecka 4 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Mån 25 jan 08:00-12:00 | LAB1: Assembly Programming #1 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Kristian, Gunnar |
||
Mån 25 jan 13:00-17:00 | LAB1: Assembly Programming #2 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Gunnar, Saranya (part 1), Johan E (part 2) |
||
Tis 26 jan 08:00-12:00 | LAB1: Assembly Programming #3 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Gunnar, Axel |
||
Tis 26 jan 13:00-17:00 | LAB1: Assembly Programming #4 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Gunnar, Saranya |
||
Ons 27 jan 08:00-12:00 | LAB1: Assembly Programming #5 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Gunnar, Johan M |
||
Ons 27 jan 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Axel, Johan E |
||
Ons 27 jan 13:00-15:00 | Lecture 5 : I/O Systems, part I | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Tors 28 jan 08:00-10:00 | Exercise 2: Memory mapped I/O, Interrupts, and Timers | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Saranya, Minjia |
||
Tors 28 jan 10:00-12:00 | Exercise 2: Memory mapped I/O, Interrupts, and Timers | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Johan E, Fredrik |
||
Tors 28 jan 13:00-15:00 | Lecture 6 : I/O Systems, part II | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Fre 29 jan 08:00-12:00 | LAB1: Assembly Programming #6 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Gunnar, Johan E, Martin |
||
Fre 29 jan 13:00-17:00 | LAB1: Assembly Programming #7 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Kristian, Gunnar, Minjia, Martin |
||
Vecka 5 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Mån 1 feb 08:00-12:00 | LAB2: C Programming #1 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Saranya, Minjia |
||
Mån 1 feb 13:00-17:00 | LAB2: C Programming #2 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan M, Saranya, Johan M |
||
Tis 2 feb 08:00-12:00 | LAB2: C Programming #3 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Kristian, Axel |
||
Tis 2 feb 13:00-17:00 | LAB2: C Programming #4 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Axel, Saranya |
||
Ons 3 feb 08:00-12:00 | LAB2: C Programming #5 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan E, Kristian, Martin |
||
Ons 3 feb 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Kristian, Axel |
||
Ons 3 feb 13:00-17:00 | LAB2: C Programming #6 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Minjia, Johan E, Kristian, Martin |
||
Tors 4 feb 08:00-10:00 | Seminar 1: C and Assembly Programming | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman,
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan E |
||
Tors 4 feb 10:00-12:00 | Seminar 1: C and Assembly Programming | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Saranya, Minjia |
||
Tors 4 feb 13:00-15:00 | Lecture 9 : ALU and Single-Cycle Processors | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Fre 5 feb 13:00-17:00 | LAB2: C Programming #7 | ||
VT 2016
Laboration
|
Anmärkning: IS1200V161
Fredrik, Minjia, Saranya, Martin |
||
Vecka 6 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Mån 8 feb 08:00-12:00 | LAB3: I/O Programming #1 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Gunnar, Minjia, Fredrik, Jimmy (part 1), David (part 2) |
||
Mån 8 feb 13:00-17:00 | LAB3: I/O Programming #2 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Gunnar, Fredrik, Saranya, Jimmy (part 1), David (part 2) |
||
Mån 8 feb 17:00-19:00 | Lecture 10 : Pipelined Processors | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
Anmärkning: Lecture has been moved to AULA NOD NODHUSET DSV
David |
||
Tis 9 feb 08:00-12:00 | LAB3: I/O Programming #3 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Gunnar, Axel, Johan M, Jimmy |
||
Tis 9 feb 13:00-17:00 | LAB3: I/O Programming #4 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Gunnar, Minjia(Part 1), Kristen(Part 2), Axel, Jimmy |
||
Ons 10 feb 08:00-12:00 | LAB3: I/O Programming #5 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan M, Kristian, Martin |
||
Ons 10 feb 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Johan M, Johan E |
||
Ons 10 feb 13:00-17:00 | LAB3: I/O Programming #6 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan M, Saranya, Minjia (part 1), Axel (part2) |
||
Tors 11 feb 08:00-10:00 | Seminar 2: Processor Design | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Fredrik, Minjia |
||
Tors 11 feb 10:00-12:00 | Seminar 2: Processor Design | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Johan E, Saranya |
||
Tors 11 feb 13:00-15:00 | Lecture 11 : Memory Hierarchy | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
Anmärkning: Lecture has been moved to AULA NOD NODHUSET DSV
David |
||
Fre 12 feb 08:00-10:00 | Exercise 5: Memory Hierarchy | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Johan E, Minjia |
||
Fre 12 feb 10:00-12:00 | Exercise 5: Memory Hierarchy | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Fredrik, Johan E |
||
Fre 12 feb 13:00-17:00 | LAB3: I/O Programming #7 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Gunnar, Fredrik, Saranya, Jimmy |
||
Vecka 7 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Mån 15 feb 08:00-12:00 | LAB4: Processor Design #1 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Saranya, Johan E (part 1), Minjia (part 2), Jimmy (part 1), David (part 2) |
||
Mån 15 feb 13:00-17:00 | LAB4: Processor Design #2 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Minjia (part 1), Saranya (part 1) Kristian (part 2), Axel (part 2), Jimmy(part 2), Martin(part 2) |
||
Tis 16 feb 08:00-12:00 | LAB4: Processor Design #3 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Axel, Johan M, Martin |
||
Tis 16 feb 13:00-17:00 | LAB4: Processor Design #4 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Johan M, Axel, Jimmy |
||
Ons 17 feb 08:00-12:00 | LAB4: Processor Design #5 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Kristian, Minjia, Martin |
||
Ons 17 feb 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Axel, Johan E |
||
Ons 17 feb 13:00-17:00 | LAB4: Processor Design #6 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Saranya, Johan E (part 1), Axel (part 1), Minjia (part 2), Martin (part 2) |
||
Tors 18 feb 08:00-12:00 | LAB4: Processor Design #7 | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Gunnar Johansson
|
Fredrik, Kristian, Johan E, Martin |
||
Tors 18 feb 13:00-15:00 | Lecture 12 : Parallelism, Concurrency, Speedup, and ILP | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
Anmärkning: Lecture has been moved to KISTA SCIENCE TOWER
David |
||
Fre 19 feb 08:00-10:00 | Lecture 13 : SIMD, MIMD, and Parallel Programming | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
Anmärkning: Lecture has been moved to KISTA SCIENCE TOWER
David |
||
Fre 19 feb 13:00-15:00 | Seminar 3: Memory Hierarchy | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Fredrik, Minjia |
||
Fre 19 feb 15:00-17:00 | Seminar 3: Memory Hierarchy | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Johan E, Saranya |
||
Vecka 8 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Mån 22 feb 10:00-12:00 | Exercise 6: Parallel Processors and Programs | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
Fredrik Lundevall
|
Johan E, Saranya |
||
Mån 22 feb 15:00-17:00 | Exercise 6: Parallel Processors and Programs | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
Fredrik Lundevall
|
Kristian, Fredrik |
||
Ons 24 feb 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Axel, Fredrik |
||
Tors 25 feb 10:00-12:00 | Seminar 4: Parallel Processors and Programs | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Johan E, Saranya |
||
Tors 25 feb 13:00-15:00 | Seminar 4: Parallel Processors and Programs | ||
VT 2016
Övning
Lärare:
David Broman
|
Kristian, Fredrik |
||
Vecka 9 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Ons 2 mar 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Handledning
|
Axel, Fredrik |
||
Fre 4 mar 12:00-13:00 | Lunch Office Hour | ||
VT 2016
Övrigt
Lärare:
Fredrik Lundevall
|
Anmärkning: Tutorial | ||
Vecka 10 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Ons 9 mar 08:00-12:00 | Project Expo | ||
VT 2016
Lektion
Lärare:
David Broman
|
David, Saranya, Gunnar, Fredrik, Johan M |
||
Ons 9 mar 13:00-17:00 | Project Expo | ||
VT 2016
Lektion
Lärare:
David Broman
|
David, Saranya, Gunnar, Fredrik, Johan M |
||
Tors 10 mar 10:00-12:00 | Lecture 14 : Course Summary and Project Awards | ||
VT 2016
Föreläsning
Lärare:
David Broman
|
David |
||
Fre 11 mar 08:00-12:00 | Laboration | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Fredrik Lundevall
|
Gunnar, Saranya, Fredrik, Eve |
||
Fre 11 mar 13:00-17:00 | Laboration | ||
VT 2016
Laboration
Lärare:
Fredrik Lundevall
|
Gunnar, Johan M, Jimmy, Eve |
||
Vecka 12 2016 | Visa i Mitt schema | ||
Tors 24 mar 08:00-13:00 | Tentamen | ||
VT 2016
Tentamen
Lärare:
David Broman
|