Till KTH:s startsida Till KTH:s startsida

Nyhetsflöde

Logga in till din kurswebb

Du är inte inloggad på KTH så innehållet är inte anpassat efter dina val.

I Nyhetsflödet hittar du uppdateringar på sidor, schema och inlägg från lärare (när de även behöver nå tidigare registrerade studenter).

Maj 2017

Visa tidigare händelser (4)

Lärare kommenterade 12 maj 2017

Hoppsan, fältet "alumnföreläsning 16/17" hade råkat bli märkt att det bara skulle synas för lärare i Rapp. Nu är det åtgärdat, och alla ska kunna se fältet. X betyder alltså närvaro. Poängen för deltagandet har hela tiden räknats med i poängfältet.

 
Mars 2017
Lärare Viggo Kann skrev inlägget 23 mars 2017
 
Januari 2017

Visa tidigare händelser (1)

kommenterade 21 januari 2017

Hej Viggo!

Du/ansvarig borde lägga upp period-3 katalogen så man kan lämna in reflektionen :)

Mvh

Denny

 
November 2016
under HT 2015 prosam15

Visa tidigare händelser (13)

kommenterade 15 november 2016

Hej igen.

Jag har nu lämnat in filen i rätt grupp med rätt namn, men jag missade att skriva gruppen överst i filen och jag kan inte ta bort den och skicka in den korrekta. Jag laddade därför upp "Johan-Sjolen2.pdf" med det korrekta formatet.

Ifall någon med privilegierna kan ta bort Johan-Sjolen.pdf och byta namn på Johan-Sjolen2.pdf till Johan-Sjolen.pdf så skulle jag vara enormt tacksam. Jag är i grupp 23.

 
Mars 2016
Lärare Viggo Kann skrev inlägget 6 mars 2016
 
Sida Etik
under HT 2015 prosam15

Visa tidigare händelser (18)

Assistent kommenterade 5 mars 2016

Alla uppföljande inlämningar som lämnades in till den 21 februari har nu rättats, och resultaten har rapporterats in i Rapp. Essäerna kommer att på måndag (7 mars) lämnas till CSC:s studentservicecenter (Lindstedtsvägen 3, plan 4), där de kan hämtas ut.

 
Januari 2016
under
HT 2015 prosam15

Visa tidigare händelser (2)

Lärare Viggo Kann redigerade 6 mars 2016

En gästföreläsning där en alumn berättar hur det är i datainduAlexey Ovsyannikov, datateknikalumn från vitryska statsuniversitetet och nu anställd på Microsoft Development Center i Köpenhamn, håller en föreläsning om kodkvalitet, testning och testdrin. Mer information kommerven utveckling helt baserad på verkliga exempel. Han kommer också att berätta om vilka delar av utbildningen han har haft mest nytta av i sitt arbete.

Alumnföreläsningen är frivillig, men e. En prosampoäng delas ut till den som deltar.

Föreläsningen startar 15.15 och slutar omkring 16.15. Efter det går det bra att ställa ytterligare frågor till Alexey.¶

 
September 2015
under HT 2015 prosam15

Visa tidigare händelser (3)

En användare har tagit bort sin kommentar
 
under
HT 2015 prosam15
Schemahandläggare skapade händelsen 11 september 2015
 
Augusti 2015
Lärare Viggo Kann skrev inlägget 31 augusti 2015